Spełniaj swoje marzenia! Skocz ze spadochronem

Spełniaj swoje marzenia! Skocz ze spadochronem

Jeśli choć raz przeszło Ci przez głowę aby skoczyć ze spadochronem, to koniecznie powinieneś to zrobić zanim wiek, rozwaga i wymówki przejmą stery. Jeśli natomiast zdecydowałeś już, że tego nie zrobisz to nie czytaj dalszej części, bo jeszcze zmienisz zdanie 🙂

Dlaczego warto skoczyć ze spadochronem?

Jeśli w ogóle myślałeś kiedyś o skoku, to tak naprawdę, sam powinieneś doskonale wiedzieć co Cię do tego skłania. Dla jednych będzie to chęć zmierzenia się własnymi słabościami. Drugimi kieruje uzależnienie od adrenaliny. Jeszcze inni po prostu lubią dobrą zabawę. Ja mogę jedynie odnieść się do własnych doświadczeń i opisać to, jak skok wpłynął na moje dalsze życie patrząc na to wydarzenie z perspektywy ponad dziesięciu lat.

W moim przypadku motywacją było pierwsze wypalenie zawodowe i chęć zmiany. Po prostu któregoś dnia poczułem, że dni przelatują mi przez palce i potrzebuję mocnego pierdolnięcia aby ruszyć z miejsca. Postanowiłem skoczyć. Tak potężna dawka adrenaliny spowodowała, że natychmiast zapragnąłem robić mnóstwo nowych rzeczy. Na efekty nie trzeba było długo czekać – niemal natychmiast wszystko zaczęło wracać na właściwy tor, co też opisałem w jednym z poprzednich postów.

Poza efektem doraźnym, skok ze spadochronem ma jeszcze jeden bardzo ważny skutek – moim zdaniem nawet ważniejszy, bo trwający do dziś. Czasem wracam myślami do tamtej soboty. Choć minęło już ponad dziesięć lat, to wspominając ten dzień dostaję gęsiej skórki. Doskonale pamiętam moment, gdy w samolocie na pułapie 4000m podchodzę do drzwi. Wciąż słyszę ten huk powietrza i ryk silników. Staję w progu, spoglądam w dół i czuję ten przyjemny zawrót głowy – to adrenalina, która momentalnie uderza do głowy. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że po tylu latach, wciąć czuję to uderzenie – i to na samo tylko wspomnienie! Miniaturka na poniższym klipie obrazuje dokładnie tę chwilę.

Moje wspomnienie skoku ze spadochronem

Jak zorganizować skok ze spadochronem?

Planowanie skoku warto rozpocząć od wyboru terminu. Ze względu na swój charakter skoki spadochronowe organizowane są zwykle w miesiącach od kwietnia do października. Dlatego też jesteśmy ograniczeni własnie do tych terminów i warto pamiętać, że może być ciężko coś zorganizować w końcówce sezonu. Należy również wziąć pod uwagę, że większość eventów spadochroniarskich organizowana jest w piątki, sobory i niedziele.

Kolejnym krokiem jest wybór organizatora. Warto w tym celu zrobić research w Internecie i poszukać szkoły spadochronowej w naszej okolicy, sprawdzając przy tym opinie. Ja osobiście kieruję się opiniami na Google Maps, pod warunkiem, że nie są to pojedyncze głosy a jakaś reprezentatywna grupa – powiedzmy minimum 30 opinii. Gdy mamy już wstępny termin i organizatora, warto sprawdzić prognozę pogody – choćby tylko dla lepszego samopoczucia.

Na koniec kilka słów na temat obowiązujących cen. Koszt samego skoku to około 700-800 PLN. Do tego możemy skorzystać z dodatkowo płatnej opcji jaką jest filmowanie skoku. To kolejne 200-300 PLN. Moim zdaniem skacząc po raz pierwszy warto skorzystać z usługi filmowania – chociażby po to, aby mieć po latach do czego wracać wspomnieniami. Tak że całość takiej przygody zamyka się w okolicy 1000 PLN.

Na czym polega skok w tandemie?

W odróżnieniu od skoku indywidualnego do skoku tandemowego nie potrzebujesz przechodzić specjalnych kursów spadochronowych ponieważ wykonywany jest w parze z instruktorem. Polega to na tym, że to instruktor posiada spadochron a Ty jesteś do niego przypięty specjalnymi uprzężami.

Pierwsze koziołki po wyskoczeniu z samolotu

Moim zdaniem taki skok świetnie nadaje się zarówno na jednorazową zabawę, jak i na początek przygody ze spadochroniarstwem. Przemawia za tym przede wszystkim to, że tandem nie wymaga od Ciebie myślenia o całej procedurze skoku, a przy tym pozwala w pełni cieszyć się towarzyszącymi emocjami. Ogarnięcie zarówno emocji jak i procedur podczas pierwszego skoku mogłoby być bardzo trudne a tak, można stopniowo oswajać się z kolejnymi etapami.

Jak dotrzeć i czego spodziewać się na miejscu eventu

Będziesz musiał zarezerwować sobie poranek na dojazd do lotniska. Po przyjeździe na miejscu spotkasz zarówno indywidualnych skoczków – amatorów tego sportu, jak również profesjonalne szkoły spadochronowe. Tego typu imprezy przypominają nieco piknik, lub festyn. Organizatorzy eventów są zazwyczaj bardzo dobrze oznakowani i znalezienie ich nie powinno stanowić problemu.

Dopinanie uprzęży i rozpoczęcie szkolenia z zachowania podczas skoku

Po podpisaniu stosowanych zgód i oświadczeń załoga wyjaśnia jak będzie przebiegać skok. Dostajesz skafander, uprzęże i już za chwilę jesteś gotów do kilkunastominutowego szkolenia. Ma ono na celu nauczyć Cię jak prawidłowo układać ciało podczas lotu, tak aby przede wszystkim nie przeszkadzać instruktorowi w locie. Jakby nie patrzeć, spadek odbywa się z prędkością około 200 km/h. Przy tej prędkości niewłaściwie ułożona osoba może spowodować chociażby korkociąg z którym potem instruktor będzie zmuszony walczyć.

Po skończonym szkoleniu jesteś gotów do skoku. Gwarantuję Ci, że wspomnienia z tego wydarzenia zostaną z tobą na bardzo długo.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments