Nie wiesz gdzie na sylwestra? Zobacz jak zorganizować sobie nietuzinkową noc sylwestrową.

Nie wiesz gdzie na sylwestra? Zobacz jak zorganizować sobie nietuzinkową noc sylwestrową.

Nie masz jeszcze planów na sylwestra? Nic straconego! Co Ty na to aby zaryzykować – wsiąść w samolot i dać się ponieść tam, gdzie akurat będzie okazja? Dziś pokażę Ci jak ja się do tego zabrałem. Dowiesz się między innymi gdzie szukać tanich lotów, na co zwracać uwagę podczas planowania, oraz w jaki sposób zapewnić sobie atrakcje na miejscu.

Ile kosztuje sylwester w Europie?

Zacznijmy może od tej mniej romantycznej części, czyli budżetu. Prosta kalkulacja na początku pozwoli nam określić czy jest to w naszym zasięgu czy nie. Podstawowe koszty wyjazdu możemy podzielić na trzy grupy – bilety, noclegi oraz atrakcje na miejscu. To te składowe w dużej mierze decydują o koszcie całej imprezy i warto móc oszacować koszty jeszcze przed dokładnym planowaniem podróży. Dla krajów Europejskich proponuję przyjść następujące uproszczenie:

Koszt Wyjazdu dla 2 osób = Koszt Biletów + 100EUR * liczba noclegów + 100EUR * liczba pełnych dni na miejscu.

Innymi słowy, aby oszacować koszt dla dwóch osób, to do ceny biletów należy dodać po 100EUR za każdy nocleg oraz 100EUR za każdy dzień na miejscu – na jedzenie i atrakcje.

Łatwo zatem policzyć że np. trzydniowy wyjazd będzie nas kosztować 200EUR bilety, 200EUR noclegi i jakieś 200EUR na życie. Daje to w sumie ok. 600 EUR czyli 2500PLN. W zależności od tego, czego oczekujesz od wyjazdu, możesz sporo zaoszczędzić, chociażby wybierając inną destynację z tańszymi biletami lub hotel poza centrum. Ważne jest aby mieć z tyłu głowy jak te koszty się rozkładają. Warto pamiętać, że czasem wybierając tańsze bilety więcej zapłacimy za nocleg lub za atrakcje. Skoro masz już wyobrażenie jak rozkładają się koszty, to możemy przystąpić do kolejnego kroku.

W poszukiwaniu inspiracji

Wraz z Martą poszukuję nietuzinkowego miejsca na spędzenie sylwestra. W naszym przypadku w grę wchodzi tylko wylot 31 grudnia, a powrót najpóźniej 2 stycznia, ponieważ 3 stycznia nad ranem mamy już zaplanowany kolejny wyjazd. Ze względu na to, że w Sylwestra normalnie pracujemy, to najwcześniejszą możliwą godzina wylotu jest 17:00.

Szukanie inspiracji rozpoczynam od skorzystania z wyszukiwarki lotów. Osobiście polecam http://www.azair.eu/ ponieważ pozwala ona na znalezienie lotów z opcją gdziekolwiek oraz umożliwia zadanie dodatkowych kryteriów jak np. minimalną godzinę wylotu, czy maksymalną godzinę przylotu, co w naszym przypadku jest niesłychanie istotne. Wchodzę zatem na http://www.azair.eu/, następnie wybieram “Warszawa – Wszystkie lotniska” oraz “Gdziekolwiek” jako destynację. Po zaznaczeniu opcji “Fly on fixed dates” ustawiam interesujące mnie daty (31 grudnia do 2 stycznia) oraz, w opcjach zaawansowanych, godzinę wylotu – po 17. Wyniki wyszukiwania możemy posortować np. po cenie i z tak przygotowanym zestawienie możemy przystąpić do szukania inspiracji.

Momentalnie w oczy rzuca mi się ciekawa opcja – Rzym. Idealnie! Wszystko pasuje wylot 31 grudnia o 17:10, przylot 2 stycznia około 23:10. W tym momencie przez głowę przelatuje mi milion myśli… Już widzę nas stojących pośród tłumu pod Colloseum w oczekiwaniu na odliczanie i pokaz sztucznych ogni… Już widzę, te fotki, które będę miał okazję zrobić. OK. Motywacja jest, teraz tylko wszystko zorganizować.

Photo by David Köhler on Unsplash

Dojazd z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu

Lotnisko Fiumicino znajduje się około godzinę drogi od centrum Rzymu. Optymalnie jest skorzystać z jednego z shuttle busów kursujących na tej trasie. Odjeżdżają one co, ok 40 minut i kosztują jakieś 6EUR za przejazd w jedną stronę. Stacją docelową jest Termini – dworzec główny w Rzymie. Aby mieć pewność, że będzie dla nas miejsce, warto zarezerwować przejazd przez Internet na tej stronie. Rozkład jazdy wspomnianych busów, jak również alternatywne sposoby dojazdu, można znaleźć tu.

Pora podliczyć kiedy realnie znajdziemy się w Rzymie. Zakładając, że lot się nie opóźni, to wylądujemy około 19:40. Najbliższy shuttle bus jest o 20:05, a kolejny 20:35, co sprawi, że na dworcu Termini będziemy od 21:00 do 21:30. Odległości w Rzymie nie są duże więc wędrówka pieszo spod dworca pod Koloseum zajmuje ok pół godziny.

Na tym etapie rozważamy jeszcze jedną opcję dojazdu – pociąg w cenie 14 EUR. Ze względu na to, że będzie to noc sylwestrowa i istnieje ryzyko korków, to myślę, że skłonimy się do tej właśnie opcji, aby mieć pewność, że będziemy na czas. Wiemy zatem na czym stoimy, pora poszukać miejsca na ten wyjątkowy wieczór.

Photo by Keegan Houser on Unsplash

Co robić w sylwestra w Rzymie?

Ponieważ byliśmy już kiedyś w Rzymie, to od razu do głowy przyszedł mi pomysł aby wieczór spędzić miejscu, które kiedyś przypadkiem odkryliśmy – małą trattorię nieopodal Koloseum. Mowa o Trattorii Luzzi. To idealne miejsce, które świetnie wpasowuje się w charakter tego wyjazdu. Nie dość, że mają przepyszne jedzenie, to zlokalizowana jest jakieś 5 minut od Piazza del Colosseo.

Robię szybki research w Internecie. Okazuje się że mają stronę na Facebooku oraz ofertę Nocy Sylwestrowej w cenie 80EUR za parę… Idealnie! – pomyślałem – tylko żeby mieli jeszcze wolne miejsce. Niezwłocznie złapałem za telefon i zadzwoniłem. Telefon odebrała menadżerka restauracji. Po krótkiej wymianie zdań okazało się, że wciąż mają miejsca. Rezerwuję zatem stolik na 22:00. Nasz plan zakłada, że pewnie zdążymy jeszcze zajść do hotelu przed. Jeśli jednak nie załapiemy się na wcześniejszego busa, to udamy się od razu do Luzziego. Jedziemy tylko z małym bagażem podręcznym więc, spokojnie możemy go zabrać ze sobą.

Photo by Fineas Anton on Unsplash

Niestety rezerwacja wymaga wpłacenia depozytu 30EUR, co też czynię wykonując pierwszy w życiu przelew międzynarodowy. I szczerze mówiąc prawie na tym poległem. Po pierwsze na stronie dwóch banków nie mogłem w łatwy sposób namierzyć opcji przelewu międzynarodowego. A gdy już się to udało, to okazało się, że nie mogę pobrać potwierdzenia operacji, ponieważ przelew zostanie zrealizowany po weekendzie i dopiero wówczas pojawi się taka opcja… Ech.. Szybki telefon do menadżerki z opisem sytuacji i prośbą by poczekała te kilka dni, trzymając dla nas rezerwację. Ta zgodziła się żegnając nas włoskim “A presto!” co znaczy “Do zobaczenia wkrótce!”.

Nocleg

To już prosta sprawa – korzystamy booking.com. Ze względu na dość napięty harmonogram w noc sylwestrową, szukamy czegoś w centrum. Ceny zaczynają się od 100EUR/noc. Zdecydowaliśmy się na jeden z hoteli tuż przy dworcu Termini. Ważne aby wziąć pod uwagę godziny otwarcia recepcji. W naszym przypadku, będziemy po godzinie 21:00 i cześć hoteli albo ma nieczynną recepcję, albo stosuje dodatkowe opłaty za zameldowanie poza wyznaczonymi godzinami.

Podsumowanie: Harmonogram i koszt

15:30 Kończymy pracę
17:20 wylot z Warszawa lotnisko Chopina
19:40 przylot na lotnisko Fiumicino 
20:05 pociąg na dworzec Termini (shuttle bus na powrót)
21:00 przyjazd na dworzec
21:30 checkin w hotelu, zostawiamy bagaże
22:00 kolacja w Trattorii Luzzi
00:00 Nowy rok, pod Koloseum 🙂
Kolejne dwa dni mamy na zwiedzanie – zaplanujemy je później.

Koszty

Bilety: 2*110EUR = 220EUR
Nocleg: 2*100EUR = 200 EUR
Shuttle bus: 2*6Eur = 12EUR
Pociąg: 2*14 EUR = 28EUR
Kolacja: 2*40EUR = 80 EUR
Dodatkowe atrakcje: 2*100EUR = 200EUR
W sumie wyjdzie ok 750EUR.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close Menu